Minęło już 60 lat naszej działalności. Zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji.

 

TTPW 60latPrezentacja historii Towarzystwa

 

Dokumenty, dyplomy

 

Medale

Pnieżej prezentujemy archiwalne informacje prasowe o działlności Towarszystwa. Zobacz co prasa pisała o nas w ubiegłych latach.

 

1988

 

1995

Jeżeli chcesz bliżej poznać Węgry i literaturę węgierską, zapraszamy do naszej siedziby. Dysponujemy blisko trzystu książkami związanymi z Węgrami, ich historią i literaturą. Ponizej pełna lista pozycji naszej biblioteczki.

 

W artykule publikujemy ciekawą i długą historię Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. Związki polsko - węgierskie mają długotrwałą tradycje, Kształtują się od zarania państwowości tych krajów, można je dostrzec już w dobie Piastów i Arpadów. Losy tych narodów i państw splatały się w dobie Odrodzenia, gdy na tronach Polski i Węgier zasiadali królowie Jagiellonów; szczególne zbliżenie przyniosły czasy Stefana Batorego i Anny Jagiellonki. Wyjątkowe w dziejach przyjaźni polsko węgierskiej zapisały się wydarzenia w okresie Wiosny Ludów 1848-49r., kiedy wielu Polaków, pod komendą wybitnych polskich oficerów, walczyło o wolność narodu węgierskiego. Chlubnie zapisały się tu nazwiska gen. Józefa Bema "naczelnego wodza Armii Siedmiogrodzkiej, gen Henryka Dembińskiego" dowódcy armii węgierskiej, gen Józefa Wysockiego - twórcy Legionu Polskiego oraz wielu innych.