Wiedziona chęcią testowania sprawności w posługiwaniu się językiem węgierskim oraz poznawania kolejnych regionów Węgier ekipa Członków TTPW wyruszyła w kolejną eskapadę. Tym razem w okolice Szegedu i Makó. Dobrze przybliży to plan wycieczki:
1. 28. kwietnia – Pierwszy postój w Cegléd (zwiedzanie i nocleg),
2. 29. kwietnia – Przejazd przez Nagykőrös (jarmark świąteczny),
3. 29. kwietnia – Szeged (zwiedzanie Bazyliki, zupa rybna w Halászlé Csárda, spacer nad Cisą, jarmark świąteczny),
4. 29. kwietnia do 1. maja – Makó – miasto cebuli (spacer po mieście, architektura Imre Makovecza, kąpielisko Hagymatikum, muzeum Józsefa Attila, zakupy na piacu czyli targowisku),
5. 1. maja – Wypad na trójstyk granic: węgierskiej, rumuńskiej i serbskiej w Kübekháza,
6. 2. maja – Powrót do Tarnowa a w drodze powrotnej zwiedzanie Orosházy.
Miasto Makó, docelowe miejsce naszej wycieczki, położone jest nieopodal znanego nam dobrze Szegedu, na południu Węgier w pobliżu granicy z Rumunią. Choć ma tylko 23,7 tys mieszkańców znane jest na świecie z tego, że stąd pochodzi słynna cebula z Makó o statusie hungarikum. Oferuje również odpoczynek i kąpiele lecznicze w basenach termalnych zwanych Hagymatikum. Mają one status sanatoryjno – uzdrowiskowy. Charakterystycznym elementem obiektu jest unikatowa kopuła w kształcie cebuli, którą zaprojektował Imre Makovecz (1935-2011), światowej sławy architekt organiczny. Podczas spaceru po Makó mogliśmy zachwycać się jeszcze innymi niepowtarzalnymi jego budowlami: Domem Kultury, biblioteką czy dworcem autobusowym. (m.j.)
Jeden z uczestników wyprawy, artystyczna dusza naszego Towarzystwa, poeta, był pod takim wrażeniem uroku Makó, że błysnął talentem i stworzył dwuwiersz:
„Myślę sobie, idąc w Makó brzegiem Maruszy,
kogo rzeka nie wzruszyła to cebula wzruszy.” (k.s.)
Uczestnicy wycieczki na południe Węgier mieli także możliwość zapoznania się z niezwykłymi miejscami oddalonymi o nieco ponad 20 km od Makó. Najpierw dziewiczymi terenami obok samego pogranicza węgiersko-rumuńskiego poruszali się widowiskową drogą, podglądając z bliska fascynujący świat natury. Później dotarli na sam trójstyk granic Węgier, Rumunii i Serbii umiejscowiony w pobliżu przejścia granicznego Kübekháza – Rabe pomiędzy Węgrami i Serbią. Można było podziwiać widoczne w oddali zabudowania najbliższej wioski rumuńskiej Beba Veche. Kto wie – być może odwiedzanie następnych węgierskich trójstyków granic stanie się tradycją naszych kolejnych wojaży na Węgry… (m.k.)
Zapewne nie jest to ostatni wyjazd Członków TTPW na Węgry w tym roku. Jest jeszcze tyle pięknych, zasługujących na odwiedzenie miejsc w tym kraju, w którym ludzie są do nas Polaków niezwykle przyjaźnie nastawieni. Szczególną radość obu stronom sprawia możliwość porozumienia się z Węgrami w ich ojczystym języku. (kk)
W marcu 2017 r., Parlamenty Polski i Węgier przyjęły Deklarację o ustanowieniu 23. marca Dniem Przyjaźni obu Narodów.
Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier pomimo niesprzyjających uwarunkowań politycznych, kultywuje tradycje czczenia tego Święta.
Na spotkanie z Członkami i Sympatykami TTPW w dniu 28. marca z tej okazji, zaprosiliśmy do siedziby Towarzystwa Pana prof. Nagy’a László – Kierownika Zakładu Filologii Węgierskiej UJ. w Krakowie
Tematem spotkania był „Mitotwórczy i mitoburczy obraz Wiosny Ludów” w literaturze węgierskiej. Przy okazji wysłuchaliśmy opinii Pana Profesora na temat mentalności Węgrów i Polaków, tego co nas łączy i różni od tysiąca lat. Tezy były bogato poparte przykładami zaczerpniętymi z literatury węgierskiej i polskiej, jako że prof. Nagy jest literaturoznawcą. Zapoznaliśmy się z fragmentami prac wybitnych pisarzy i poetów obu narodów, żyjących w tym samym okresie i opisującym podobne wydarzenia związane z walką o odzyskanie państwowości, wyrażaniem patriotyzmu, mentalnością obu nacji (optymizm / pesymizm).
Prelekcja stała się zarzewiem ciekawej dyskusji, w której wiele osób nawiązywało do własnych spostrzeżeń wynikających z kontaktów z mieszkańcami Węgier.
Pan Profesor wraz z Małżonką zapoznali się także z dokumentami związanymi z utworzeniem Tarnowskiego Towarzystwo Przyjaciół Węgier a sięgającymi czasów wydarzeń Węgierskiego Października 1956 r. i działań podejmowanych przez Tarnowian w celu pomocy walczącym Węgrom.
Ogromne zaciekawienie wzbudziła także albumowa kolekcja etykiet win węgierskich gromadzona i wzbogacana od ponad 30 lat przez członków TTPW, oczywiście w celach poznawczo – naukowych, których koniecznym elementem jest degustacja. Kolekcja jest tak bogata i unikatowa, że wzbudza zdumienie każdego Węgra, który miał z nią styczność.
Przed spotkaniem Państwo Emilia i László Nagy zapoznali się z naszym pięknym Miastem a zwłaszcza z miejscami związanymi ze „śladami” bemowskimi i węgierskimi, takimi jak ekspozycja fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej (Dworzec PKP), Mauzoleum gen. Józefa Bema (w Parku Strzeleckim), tablica poświęcona Józsefowi Antal’owi (ul. L. Waryńskiego 10), pomnik Józefa Bema (ul. Wałowa), tarnowski Rynek, miejsce gdzie stał dom rodzinny Józefa Bema (pl. gen. J. Bema 8 – dawniej Burek) i Brama Seklerska (ul. Krakowska). Nieocenionym przewodnikiem i źródłem wiedzy o tych miejscach oraz historii Tarnowa był Kol. Klaudiusz Stachaczyński.
Uczestnicy spotkania rozstali się późnym wieczorem z pełnym, obustronnym przekonaniem, że spotkania w takim gronie powinny mieć charakter cykliczny.
(kk)
Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier
z okazji DNIA PRZYJAŹNI POLSKO - WĘGIERSKIEJ,
ma zaszczyt zaprosić Członków, Przyjaciół TTPW i osoby zainteresowane, na spotkanie z Kierownikiem Zakładu Filologii Węgierskiej UJ. – CSc dr hab. Nagy László prof. UJ,
we wtorek 28. marca br. o godz. 17.00 w siedzibie TTPW, ul. L. Waryńskiego 10.
Tematy spotkania to: „Mitotwórczy i mitoburczy obraz Wiosny Ludów” i „Mentalność Węgrów i Polaków”
Dnia 15. marca br. Tarnów był miejsce głównych obchodów 175. Rocznicy wybuchu Węgierskiej Wiosny Ludów, pod auspicjami Konsula Generalnego Węgier p dr. Tibora Gerencséra, Wicewojewody Małopolskiego p. Ryszarda Pagacza oraz Prezydenta Miasta Tarnowa p. Romana Ciepieli.
Udział w Uroczystościach tradycyjnie wzięli przedstawiciele Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier. Obchody rozpoczęto w samo południe, w Sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, od części oficjalnej – przemówień pp. Konsula, Wicewojewody oraz przedstawiciela Prezydenta Miasta Tarnowa p. Marcina Sobczyka dyrektora Wydziału Kultury w tarnowskim magistracie.
Po części oficjalnej mieliśmy przyjemność posłuchać węgierskiego, młodzieżowego zespołu dziesięciorga wiolonczelistów Suzuki Egyesület z towarzyszeniem fortepianu. Koncert uświetnił także folklorystyczny zespół muzyczny złożony z uczennic i uczniów tarnowskiego Zespołu Szkół Muzycznych, który zaprezentował wiązankę ludowych utworów węgierskich.
Po koncercie uczestnicy obchodów udali się do Parku Strzeleckiego, gdzie nastąpiła kolejna seria przemówień, w tym Prezydenta Miasta Tarnowa p. Romana Ciepieli oraz złożenie kwiatów pod Mauzoleum Generała Józefa Bema.
Kolejnym zdarzeniem związanym z Rocznicą Węgierskiej Wiosny Ludów była prezentacja książki pt.: Dwa Bratanki”, opracowanej przez Instytut i Muzeum Historii Wojskowości Ministerstwa Obrony Narodowej Węgier oraz wydawnictwo HM Zrínyi Nonprofit Kft. Prezentacja odbyła się w Biurze Wystaw Artystycznych w Pałacyku Strzeleckim. Spotkanie poprowadził znany tarnowski historyk p. dr Marek Smoła.
Uroczystości zakończyły jeszcze dwa zdarzenia: finisaż wystawy sztuki współczesnej pt. „ECHO” grupy młodych artystów polskich i węgierskich oraz prezentacja i degustacja wina z winnicy Streit Zagonyi boraszát Villány sygnowanego imieniem Károly'a Zágonyiego, żołnierza Józefa Bema.