Marzec 2024 r. w Tarnowie obfitował w szereg ciekawych wydarzeń związanych Gen. Józefem Bemem oraz Węgrami (ludźmi i Krajem).

W środę, dnia 13. marca br. w siedzibie TTPW gościliśmy wieloletniego Przyjaciela naszego Towarzystwa prof. Kovácsa Istvána. Na spotkaniu promował swoją kolejną książkę pt. „Anatomia przyjaźni polsko – węgierskiej do XVII w.”. Dowiedzieliśmy się o wielu nowych faktach historycznych ze wspólnej historii, która nie zawsze była bez momentów trudnych, ale nie przeszkodziły one w utrzymaniu łączących nas więzów przyjaźni i współpracy. Oczywiście wywiązała się dyskusja, w której uczestnicy spotkania wykazali się sporą znajomością wspólnej historii. Nie mogło też zabraknąć nawiązań do znaczenia gen. Józefa Bema dla obu narodów.

Kolejny dzień, czwartek 14. marca poświęcony był tarnowskim obchodom 230. rocznicy urodzin gen. Bema. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli Naczelna Organizacja Techniczna Rada w Tarnowie oraz Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier przy współpracy z Radą Osiedla Starówka oraz Muzeum Ziemi Tarnowskiej, wsparciu budżetu Miasta Tarnowa oraz wielu Sponsorów i Partnerów (vide „Zaproszenie” w artykule poniżej).

Obchody rozpoczęto od złożenia wiązanek kwiatów pod tablicą upamiętniającą miejsce urodzin Gen. Bema (przy placu jego imienia). Do tego aktu spontanicznie przyłączyły się tarnowskie kwiaciarki. Następnie, pod arkadami Muzeum Ziemi Tarnowskiej w Rynku, nastąpiło otwarcie wystawy plenerowej poświęconej Gen. Józefowi Bemowi – Tarnowianinowi, bohaterowi Polski, Węgier i Turcji, patriocie, ale również wybitnemu inżynierowi – twórcy artylerii rakietowej oraz pierwszej polskiej organizacji inżynierskiej – Towarzystwa Politechnicznego w Paryżu.

Główne uroczystości, objęte Honorowymi Patronatami Ambasady Węgier w Warszawie oraz Ministerstwa Obrony Narodowej rozpoczęły się w południe pod pomnikiem Gen. Józefa Bem przy ul. Wałowej. Pojawili się tam również przedstawiciele Ambasady Tureckiej w Warszawie.

Rozpoczęły one się składaniem wieńców oraz przemówieniami Pani Ambasador Kovács Orsolyi, Prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli, Prezes Zarządu Głównego FSNT NOT Ewy Mańkiewicz-Cudny i Prezesa TTPW Krzysztofa Kołacińskiego. Oprawę uroczystości stanowiły Warta Honorowa Wojska Polskiego, Warta Watahy Rycerskiej w strojach z epoki, Bractwa Kurkowego (z salutem armatnim), oddział z klas mundurowych XVI LO, sztandary szkół tarnowskich, oddział harcerzy Hufca ZHP w Tarnowie oraz Orkiestra Dęta Grupy Azoty.
Po zakończeniu uroczystości pod pomnikiem, Orkiestra przeprowadziła poczty sztandarowe, oddziały wart honorowych i pozostałych uczestników ulicą Wałową do Sali Lustrzanej.
Tam, po prezentacji sylwetki Józefa Bema rozpoczął się panel dyskusyjny pt. „Gen. inż. Józef Bem – bohater Europy”. W gronie panelistów zasiadali: prof. Andrzej Chwalba, prof. Kovács István, dr Jacek Feduszka oraz p. Bronisław Hynowski.

Tę część Obchodów zakończył koncert kwartetu smyczkowego CON AFFETTO.

Kolejnym punktem programu było przejście uczestników uroczystości w asyście harcerzy z pochodniami, od fontanny w Parku Strzeleckim do Mauzoleum Gen. Bema. Po odegraniu hymnów państwowych Węgier i Polski, strażacy Państwowej Straży Pożarnej z harcerzami, przewieźli łodzią wieńce od Ambasady Węgier, Naczelnej Organizacji TTechnicznej Rada w Tarnowie oraz Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier i złożyli je na bazie Mauzoleum. Wartę Honorową przy pomniku pełnili harcerze Hufca ZHP Tarnów.
Koniec uroczystości tarnowskich obchodów 230. rocznicy urodzin gen. Bema uświetnił pokaz efektów laserowych połączonych ze stosowną muzyką.

To jeszcze nie był koniec cyklu zdarzeń ważnych dla naszego Miasta oraz naszych związków z Węgrami.

W następnym dniu, 15. marca obchodziliśmy Narodowe Węgierskie Święto Wiosny Ludów. Organizatorami byli Konsul Generalny Węgier Dr Gerencsér Tibor oraz Władze Miasta Tarnowa. Między innymi w Szkole Podstawowej Nr 20 odbyła się prezentacja książki pt. „Skrawek Nieba” wydanej przez Towarzystwo Przyjaźni Węgiersko – Polskiej w Kaposvár (Węgry). Opisuje działalność polskiego gimnazjum i liceum dla polskiej młodzieży – dzieci uciekinierów z Polski w czasie II Wojny Światowej. Dzięki miejscowym Węgrom, w Balatonboglár, na południowym brzegu Balatonu powstała szkoła, która w czasie wojny zapewniła opiekę i naukę setkom polskich dzieci.

Następnie przy Mauzoleum Bema w Parku Strzeleckim nastąpiło uroczyste złożenie wieńców poprzedzone okolicznościowymi przemówieniami.

W Galerii „Panorama” zaprezentowany został kolejny w zbiorach Muzeum Ziemi Tarnowskiej fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej. Prezentację uświetniły występy dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 15 im. Gen. Józefa Bema w Tarnowie.

W godzinach wieczornych, w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych odbył się pokaz filmu węgierskiego nawiązującego do okresu Wiosny Ludów pt. „Kincsem” (pol. „Miłość i hazard”), na który zapraszali Konsul Gerencsér Tibor i Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela.

Jak widać, w Tarnowie dbamy o to, by związki między zaprzyjaźnionymi narodami Polski i Węgier były podtrzymywane i kultywowane.

https://youtu.be/eJeccqt8UDY?feature=shared

https://www.starnowa.tv/2024/03/22/tarnow-uczcil-230-rocznice-urodzin-generala-bema/

Uwaga: autorem zdjęć z foyer Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych jest p. Piotr Malec

Pan Dr Gerencsér – Konsul Generalny Węgier w Krakowie zaprasza w dniu 15. marca br. o godz. 17.30 do Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie na uroczysty pokaz węgierskiego filmu „Miłość i hazard” (z napisami polskimi).

Szczegóły zawarte w załączonym Zaproszeniu. Zainteresowanych prosimy o potwierdzenie obecności zgodnie z adnotacją w dolnej części Zaproszenia.

Serdecznie zapraszamy na film, który naprawdę warto obejrzeć!

Zarząd TTPW

zaproszenie ogolne

Naczelna Organizacja Techniczna Rada w Tarnowie oraz Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier mają zaszczyt zaprosić na Uroczystości Obchodów 230. Rocznicy Urodzin Gen. Józefa Bema. Są one objęte Honorowymi Patronatami Ambasady Węgier w Warszawie oraz Ministerstwa Obrony Narodowej.


Te doniosłe Uroczystości mają na celu przypomnienie sylwetki Gen. Józefa Bema – Tarnowianina, inżyniera, bohatera Polski, Węgier, Turcji i całej Europy. Postaci, która niestety w Polsce zaczyna znikać w powszechnej pamięci. A zasługuje na to by być wzorem nie tylko bohatera, patrioty ale również wybitnego inżyniera – twórcy artylerii rakietowej oraz pierwszej polskiej organizacji inżynierskiej – Towarzystwa Politechnicznego w Paryżu.

Szczegóły w Zaproszeniu poniżej.

Serdecznie zapraszamy!

 

zaproszenie 230 1

zaproszenie 230 2

W środę, dnia 13. marca br. w siedzibie TTPW gościć będziemy prof. Kovácsa Istvána, który przejedzie do nas prosto z Budapesztu. Ten wieloletni Przyjaciel naszego Towarzystwa będzie promował swoją kolejną książkę. Jej tytuł brzmi obiecująco: „Anatomia przyjaźni polsko – węgierskiej do XVII w.”

Będzie to nie tylko nowe spojrzenie na stosunki polsko – węgierskie w dawnych czasach, ale również szansa na niewątpliwie ciekawe rozmowy z Autorem.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Zarząd TTPW