W marcu 2017 r., Parlamenty Polski i Węgier przyjęły Deklarację o ustanowieniu 23. marca Dniem Przyjaźni obu Narodów.

Tarnowskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier pomimo niesprzyjających uwarunkowań politycznych, kultywuje tradycje czczenia tego Święta.

Na spotkanie z Członkami i Sympatykami TTPW w dniu 28. marca z tej okazji, zaprosiliśmy do siedziby Towarzystwa Pana prof. Nagy’a László – Kierownika Zakładu Filologii Węgierskiej UJ. w Krakowie

Tematem spotkania był „Mitotwórczy i mitoburczy obraz Wiosny Ludów” w literaturze węgierskiej. Przy okazji wysłuchaliśmy opinii Pana Profesora na temat mentalności Węgrów i Polaków, tego co nas łączy i różni od tysiąca lat. Tezy były bogato poparte przykładami zaczerpniętymi z literatury węgierskiej i polskiej, jako że prof. Nagy jest literaturoznawcą. Zapoznaliśmy się z fragmentami prac wybitnych pisarzy i poetów obu narodów, żyjących w tym samym okresie i opisującym podobne wydarzenia związane z walką o odzyskanie państwowości, wyrażaniem patriotyzmu, mentalnością obu nacji (optymizm / pesymizm).

Prelekcja stała się zarzewiem ciekawej dyskusji, w której wiele osób nawiązywało do własnych spostrzeżeń wynikających z kontaktów z mieszkańcami Węgier.

Pan Profesor wraz z Małżonką zapoznali się także z dokumentami związanymi z utworzeniem Tarnowskiego Towarzystwo Przyjaciół Węgier a sięgającymi czasów wydarzeń Węgierskiego Października 1956 r. i działań podejmowanych przez Tarnowian w celu pomocy walczącym Węgrom.

Ogromne zaciekawienie wzbudziła także albumowa kolekcja etykiet win węgierskich gromadzona i wzbogacana od ponad 30 lat przez członków TTPW, oczywiście w celach poznawczo – naukowych, których koniecznym elementem jest degustacja. Kolekcja jest tak bogata i unikatowa, że wzbudza zdumienie każdego Węgra, który miał z nią styczność.

Przed spotkaniem Państwo Emilia i László Nagy zapoznali się z naszym pięknym Miastem a zwłaszcza z miejscami związanymi ze „śladami” bemowskimi i węgierskimi, takimi jak ekspozycja fragmentów Panoramy Siedmiogrodzkiej (Dworzec PKP), Mauzoleum gen. Józefa Bema (w Parku Strzeleckim), tablica poświęcona Józsefowi Antal’owi (ul. L. Waryńskiego 10), pomnik Józefa Bema (ul. Wałowa), tarnowski Rynek, miejsce gdzie stał dom rodzinny Józefa Bema (pl. gen. J. Bema 8 – dawniej Burek) i Brama Seklerska (ul. Krakowska). Nieocenionym przewodnikiem i źródłem wiedzy o tych miejscach oraz historii Tarnowa był Kol. Klaudiusz Stachaczyński.

Uczestnicy spotkania rozstali się późnym wieczorem z pełnym, obustronnym przekonaniem, że spotkania w takim gronie powinny mieć charakter cykliczny.
(kk)