W dniu 30 czerwca 1929 r złożono w specjalnie wybudowanym Mauzoleum w Parku Strzeleckim w Tarnowie, przywiezione z syryjskiego Aleppo prochy generała Józefa Bema. W sarkofagu wspartym na sześciu kolumnach umieszczono obok trumny urnę z ziemią z Tarnowa,pobojowisk spod Iganii, Ostrołęki a także z Węgier oraz Siedmiogrodu. Ten powrót bohatera do rodzinnego miasta był wielkim świętem trzech narodów: polskiego, węgierskiego i tureckiego. Odbył się z wielką pompą i należytym szacunkiem, przynosząc jednocześnie chlubę i rozgłos Tarnowowi.

W niedzielę, 30 czerwca br. przypadła 95 rocznica tego wydarzenia. Została ona przypomniana mieszkańcom Tarnowa w ramach Dni Tarnowa w bardzo skromny sposób. Pod Mauzoleum zostały złożone wiązanki kwiatów przez delegacje: Urzędu Miasta Tarnowa reprezentowanego przez Wiceprezydentkę Agnieszkę Kawę z osobami towarzyszącymi, Służby Mundurowe tj. Straż Graniczną, Straż Miejską, Prezeskę Naczelnej Organizacji Technicznej Rada w
Tarnowie Renatę Łabędź oraz przedstawicieli Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier w osobach Prezesa Krzysztofa Kołacińskiego oraz Członka Zarządu Klaudiusza Stachaczyńskiego.

(kk)

Fot. P. Topolski