dn. 14.12.2023 r.

W piątek 8 grudnia br. w siedzibie Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier odbył się FINAŁ Konkursu Recytatorskiego Poezji Sándora Petőfiego. Do finału zakwalifikowało się sześcioro uczennic i uczniów z trzech tarnowskich szkół. Należały do nich: Szkoła Podstawowa Nr 15 im. Gen. Józefa Bema, XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej i Zespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego. Każda szkoła była reprezentowana przez dwie osoby (uczniów / uczennice).

Finaliści stawili się do Towarzystwa w asyście nauczycieli – opiekunów, rodziców lub (i) osób wspierających. Od początku spotkania panowała miła, choć napięta atmosfera.

Wszystkich zebranych powitał prezes TTPW Krzysztof Kołaciński, który podkreślił, że Konkurs odbywa się w Roku Sándora Petőfiego, pod Patronatem Honorowym Dr Tibora Gerencséra – Konsula Generalnego Węgier w Krakowie. Pani wiceprezes Wiesława Jaworska wręczyła wszystkim finalistom i ich opiekunom pamiątkowe medale oraz vouchery na 3-miesięczny, wstępny i bezpłatny (!!!) kurs języka węgierskiego. Każdy finalista może także dodatkowo, na tych samych warunkach, zaprosić jeszcze jedną osobę.

Po krótkim przedstawieniu członków Jury Konkursu nastąpiło losowanie kolejności przesłuchań i rozpoczął się właściwy konkurs. Pierwsi występowali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 15, następnie uczennice XVI-go Liceum Ogólnokształcącego, a po nich uczennice Zespołu Szkół Technicznych. Każdy kolejny uczestnik (uczestniczka) prezentował coraz wyższe umiejętności. Korzystali również z rekwizytów wzmacniających odbiór recytowanych wierszy przez publikę no i Jury. Po zakończeniu prezentacji Jury udało się na naradę, a w powstałej przerwie Prezes TTPW krótko przedstawił publiczności historię powstania Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier, wspomniał o związkach Polski z Węgrami oraz wieloletnią tradycję nauki języka węgierskiego prowadzonej przez TTPW.

Wreszcie nadeszła oczekiwana przez wszystkich chwila ogłoszenia werdyktu Jury. Przewodniczący, Pan Mirosław Kapinos (doświadczony filolog języka polskiego) stwierdził, że Jury miało duży problem z przyznaniem pierwszego miejsca, ponieważ dwie zawodniczki reprezentowały bardzo wysoki poziom i jednocześnie bardzo zbliżony do siebie. Jednak ostatecznie podjęto decyzję, że:


I miejsce zdobyła Jagoda Kózka z Zespołu Szkół Technicznych
II miejsce przyznano Elżbiecie Filipek z Zespołu Szkół Technicznych
III miejsce uzyskała Julia Łątka z XVI-go Liceum Ogólnokształcącego

Wyróżnienia otrzymali:
Natalia Soska z XVI-go Liceum Ogólnokształcącego
Adrian Bieniarz ze Szkoły Podstawowej Nr 15
Sebastian Borsa ze Szkoły Podstawowej Nr 15.

Zarówno Laureatki jak i Wyróżnieni zostali nagrodzeni wspaniałymi nagrodami ufundowanymi przez Pana Konsula Generalnego Węgier w Krakowie, Dr Tibora Gerencséra.

Gdy opadło napięcie, a Finaliści cieszyli się nie tylko z zajętych miejsc, ale również z nagród, w rozmowach okazało się, że zdobywczynie pierwszego i drugiego miejsca to doświadczone zawodniczki, mające za sobą po kilka konkursów recytatorskich. To prawdziwe profesjonalistki, które przygotowane przez p. Martę Kaczor z ZST były bezkonkurencyjne.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom udziału w tym trudnym (choć nie w języku węgierskim) Konkursie Recytatorskim i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy Opiekunom przygotowującym Uczniów oraz wspierających ich rodziców i przyjaciół.

Do zobaczenia w następnej edycji naszego Konkursu.
(kk)